ZALECENIA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH, POWRACAJĄCYCH DO ZDROWIA

Wiedzę o podstawowych zaleceniach Pacjenci zdobywają już we wstępnym etapie terapii. W zdrowieniu pomaga rozwijanie umiejętności potrzebnych do życia w trzeźwości. W pokonywaniu trudności życiowych, radzeniu sobie ze stresem, poznaniu skutecznych sposobów unikania głodu ważne jest przestrzeganie następujących zaleceń które są fundamentem trzeźwego życia.


1. UNIKAJ MIEJSC, W KTÓRYCH PIŁEŚ ALKOHOL, ZAŻYWAŁEŚ NARKOTYKI, GRAŁEŚ.

2. UNIKAJ MIEJSC O KTÓRYCH WIESZ, ŻE MOŻESZ W NICH  MIEĆ KONTAKT Z ALKOHOLEM, NARKOTYKAMI, GRAMI (NP. RESTAURACJE, PUBY, KASYNA, SALONY GIER itp.).

3. NIE BIERZ UDZIAŁU W SPOTKANIACH TOWARZYSKICH O KTÓRYCH WIESZ, ŻE MOŻESZ MIEĆ KONTAKT Z ALKOHOLEM, NARKOTYKAMI, GRAMI (NP. DYSKOTEKI, KONCERTY, FESTYNY itp.)

4. NIE BIERZ UDZIAŁU W SPOTKANIACH RODZINNYCH, W CZASIE KTÓRYCH JEST PODAWANY ALKOHOL (NP. CHRZCINY, KOMUNIE, WESELA, STYPY, IMIENINY, ROCZNICE itp.).

5. JEŻELI W TWOJEJ PRACY LUB SZKOLE PIJE SIĘ ALKOHOL, ZAŻYWA NARKOTYKI I GRA W GRY HAZARDOWE, TO TERAZ:

· NIE BIERZ UDZIAŁU W SKŁADKACH NA ZAKUP ALKOHOLU CZY NARKOTYKÓW

· NIE POLEWAJ ALKOHOLU I NIE PODAWAJ INNYM NARKOTYKÓW

· NIE CHODŹ PO ALKOHOL CZY NARKOTYKI

· NIE PRZEBYWAJ TAM GDZIE PIJĄ, BIORĄ CZY GRAJĄ

· NIE ZGADZAJ SIĘ STAĆ NA „CZATACH”

6. DBAJ O TO ŻEBY W DOMU NIE TRZYMAĆ ALKOHOLU CZY NARKOTYKÓW.

7. NIE ZGADZAJ SIĘ, ABY KTOŚ DO CIEBIE PRZYNOSIŁ ALKOHOL CZY NARKOTYKI.

8. NIE PRZYJMUJ I NIE DAWAJ PREZENTÓW W FORMIE ALKOHOLU, NARKOTYKÓW CZY GADŻETÓW KOJARZĄCYCH SIĘ Z HAZARDEM.

9. PAMIĘTAJ O TYM, ŻE PICIE BEZALKOHOLOWEGO SZAMPANA I PIWA JEST DLA CIEBIE RÓWNIE NIEBEZPIECZNE JAK PIERWSZY KIELISZEK ALKOHOLU.

10. ROZWAŻNIE INFORMUJ INNYCH O SWOICH PROBLEMACH Z UZALEŻNIENIEM. NIE    TŁUMACZ I NIE USPRAWIEDLIWIAJ SIĘ! STANOWCZO ODMAWIAJ MÓWIĄĆ NIE. POWTARZAJ TO DO SKUTKU. JEŻELI UZNASZ, ŻE POMAGA TO W UTRZYMANIU TRZEŹWOŚCI INFORMUJ, ŻE JESTEŚ OSOBĄ UZALEŻNIONĄ.

11. PAMIĘTAJ, ŻE NIEKTÓRE PRODUKTY SPOŻYWCZE, CIASTKA, CUKIERKI, CZEKOLADKI, „SPECJALNE KAWY” ZAWIERAJĄ ALKOHOL. SPOŻYCIE PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH NAWET MAŁE ILOŚCI ALKOHOLU MOŻE WYZWOLIĆ SILNY GŁÓD.

12. UŻYWANIE KOSMETYKÓW Z ZAWARTOŚCIĄ ALKOHOLU, NP. WODY PO GOLENIU, DEZODORANYU, ODŚWIEŻACZA DO UST WYZWALA NIEPOKÓJ I NIE W PEŁNI UŚWIADOMIONĄ CHĘĆ WYPICIA ALKOHOLU.

13. ZWRACAJ UWAGĘ NA UŻYWANE LEKI. ZREZYGNUJ Z ZAWIERAJĄCYCH ALKOHOL KROPLI, ŚRODKÓW DO NACIERANIA CIAŁA, PREPARATÓW DO PŁUKANIA UST LUB GARDŁA. ZAWSZE SPRAWDZAJ W OPISIE CZY LEK ZAWIERA ALKOHOL. KORZYSTAJĄC Z POMOCY LEKARZY INFORMUJ O SWOIM UZALEŻNIENIU.

14. ODŻYWIAJ SIĘ REGULARNIE. SYTY ODCZUWASZ MNIEJSZĄ CHĘĆ WYPICIA ALKOHOLU.

15. PIJ DUŻE ILOŚCI PŁYNÓW-WODY MINERALNE, SOKI OWOCOWE, HERBATY ZIOŁOWE.

16. ZREZYGNUJ Z UŻYWANIA DO POPRAWY NASTROJU MOCNEJ HERBATY, KAWY, LEKÓW USPAKAJAJĄCYCH CZY NAPOJÓW ENERGETYZUJĄCYCH TYPU RED BULL.

17. PROWADŹ REGULARNY TRYB ŻYCIA. SPACERUJ, GIMNASTYKUJ SIĘ. UPRAWIAJ SPORTY, ABY ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ ODPORNOŚĆ NA ZMĘCZENIE.

18. KORZYSTAJ Z POMOCY KOLEGÓW I ZNAJOMYCH ZE WSPÓLNOT AA,NA,AH. KORZYSTAJ Z WSPARCIA LUDZI TRZEŹWIEJĄCYCH . GDY TRZEBA NIE WAHAJ SIĘ –DZWOŃ !17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie